• Ako správne písať

Aby dieťa správne písalo, je potrebné rešpektovať určité zásady. Školská prax potvrdzuje, že zafixované nesprávne návyky sa veľmi ťažko odstraňujú.

Zásady správneho písania:

1. navodenie pozitívnej atmosféry

Pre úspešné písanie je dôležitá motivácia dieťaťa k tejto činnosti. Radostný prístup k písaniu je základom úspechu.

2.  správne sedenie

Pre správne sedenie je dôležitá vhodná veľkosť nábytku, ktorá zaisťuje dieťaťu pohodlné sedenie  a s tým spojenú  stabilitu.

3. uvoľnenie ruky

Uvoľnenie ruky odporúčame pred samotným začiatkom písania, ale učíme dieťa uvoľňovať ruku aj v jeho pribehu. Precvičujeme uvoľňovanie celej ruky (napr. krúživými pohybmi) od ramenného kĺbu cez lakeť, zápästie až k prstom.

4. držanie písacích potrieb

Správne uchopenie písacej potreby je palcom a prostredníkom. Palec sa opiera bruškom a prostredník písadlo podopiera. Ukazovák je položený mierne zhora. Dôležité je, aby prsty boli pokrčené, ale nie prehnuté.

5. natočenie zošita

Sklon písacej plochy má vplyv na sklon písma. Správne natočenie je u pravákov smerom vľavo tak, aby pravý roh smeroval doľava nahor. U ľavákov je to opačne.

6. zabezpečenie vhodného osvetlenia

Aby si dieťa pri písaní netienilo, je potrebné, aby svetlo dopadalo na písaciu plochu u pravákov zľava a u ľavákov sprava. Svetlo by nemalo byť príliš intenzívne, aby dieťa neoslňovalo.

7. primeraný čas, počas ktorého dieťa píše

Čas písania by nemal v počiatku školskej dochádzky presahovať cca 10 minút. S postupom školskej dochádzky a vekom dieťaťa sa čas písania úmerne zvyšuje.

Podrobnejšie: http://www.ako-spravne-pisat.sk/